Τελετή Βράβευσης Cine-Έφηβοι

Τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό  κινηματοθέατρο Μελίνα Μερκούρη η τελετή βράβευσης του 1ου μαθητικού κινηματογραφικού διαγωνισμού Σινε Έφηβοι 23, που διοργάνωσε ο Δήμος Γλυφάδας. Παρουσία του Δημάρχου Γλυφάδας κ. Γιώργου Παπανικολάου, των συντονιστριών του διαγωνισμού και σχολικών φορέων παρουσιάστηκαν οι κινηματογραφικές δημιουργίες των μαθητών και μαθητριών των Γυμνασίων και Λυκείων της πόλης, που συμμετείχαν στο διαγωνισμό. Κατόπιν ακολούθησαν οι βραβεύσεις των ταινιών που διακρίθηκαν. Το 2ο ΓΕΛ Γλυφάδας πήρε τη δεύτερη θέση μεταξύ των Λυκείων της Γλυφάδας με την ταινία μυθοπλασίας “Ένα μάθημα για τον Ποντιακό Ελληνισμό”. Το βραβείο αντιστοιχούσε σε μια ψηφιακή κινηματογραφική κάμερα. Το σχολείο εκπροσωπήθηκε από τον Διευθυντή κ. Λάμπρο Κούτσικο, τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό κ. Απόστολο Μπρέντα, και εκπροσώπους των μαθητών που συμμετείχαν στην ταινία.