Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Athens Science Festival στο Γκάζι

Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 μαθητές και μαθήτριες των ομίλων  “Επιστήμη vs Ψευδοεπιστήμη ” και “Αστρονομία” του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Τεχνόπολη στο Γκάζι όπου διεξάγεται το 10ο Αthens Science Festival.

Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να εξερευνήσουν την επιστήμη μέσα από διασκεδαστικούς, καινοτόμους και διαδραστικούς τρόπους.

Το Athens Science Festival συνδέει τις επιστήμες με την καθημερινή ζωή, αναδεικνύει το ρόλο τους, παρουσιάζει την υψηλής ποιότητας επιστημονική έρευνα που γίνεται στην Ελλάδα, συζητά και ψάχνει απαντήσεις σε πολύπλοκα και αμφιλεγόμενα επιστημονικά θέματα, εμπνέει και δημιουργεί νέα πρότυπα στο χώρο των επιστημών και εμψυχώνει τους νέους ανθρώπους να αναλογιστούν μια καριέρα κοντά στην επιστήμη. Κυρίως όμως αποδεικνύει έμπρακτα  ότι η επιστήμη δεν είναι μόνο γνώση αλλά και ψυχαγωγία.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς κα Καρτσάκη, κ. Κουράκο, κ. Μπρέντα και κα Πετρή για την οργάνωση και πραγματοποίηση της ενδιαφέρουσας εκπαιδευτικής επίσκεψης.