Συνεργασία της Eικονικής Mαθητικής Eπιχείρησης “Epiconians” με τον Δήμο Γλυφάδας

Και όμως είναι γεγονός! Δεν συμβαίνουν αυτά κάθε μέρα…
Ο Δήμος Γλυφάδας συνεργάζεται πλέον με τους Epiconians! Την εικονική μαθητική κοινωνική συνεταιριστική επιχείρηση του 2ου Γενικού Λυκείου Γλυφάδας. Μία συνεργασία που προσφέρει πραγματικές συνθήκες κοινωνικής επιχειρηματικότητας στα παιδιά του σχολείου μας. Βιωματική μάθηση για ανάπτυξη επιχειρηματικών δεξιοτήτων – και όχι μόνο- με τη συνεργασία Σχολείου και Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Ευχαριστούμε τόσο πολύ την Αντιδήμαρχο Παιδείας, κυρία Γεωργία Βαμβακερού, που όχι μόνο έκανε δεκτό το αίτημα της ομάδας για συνεργασία, “αγοράζοντας” τον προϊόν της ( Δεν μπορούμε ακόμα να το αποκαλύψουμε) αλλά ενθάρρυνε με ενθουσιασμό τους/τις μαθητές/τριες και για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό του Junior Achievement Greece και σε κοινές δράσεις με το Δήμο Γλυφάδας.
Η Ιθάκη είναι εκεί και μας περιμένει, αλλά το ταξίδι είναι εδώ και είναι απολαυστικό και Αληθινό.
Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμαρχο  Γλυφάδας Γιώργο Παπανικολάου για το ανοιχτόκαρδο ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΑΖΙ!
” Γίνεται” σύμφωνα με τον μέντορα μας, κύριο Peter Economides. Για τα παιδιά μας , για την Εκπαίδευση.