Συμμετοχή του Σχολείου μας στον 40ό Μαραθώνιο της Αθήνας

Την Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε ο 40ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας.

Με μεγάλη χαρά και τιμή το σχολείο μας συμμετείχε με  ομάδα που αποτελούνταν από δώδεκα μαθητές/τριες και  πέντε μέλη του εκπαιδευτικού και διοικητικού προσωπικού, που αγωνίστηκε στα 5 χιλιόμετρα.

Τους συγχαίρουμε για την συμμετοχή τους σε αυτή την παγκόσμια γιορτή του αθλητισμού που προωθεί την  ευγενή άμιλλα, την προσπάθεια και την υγιή  και δημιουργική επικοινωνία ανθρώπων και λαών χωρίς τα τεχνητά εμπόδια του Χρώματος, της Γλώσσας, της  Θρησκείας, της Εθνικότητας.

Ο μαραθώνιος στην Ελλάδα αλλά και στον κόσμο, καθιερώθηκε εις ανάμνηση της πορείας του Αθηναίου οπλίτη Φειδιππίδη, ο οποίος τον Σεπτέμβριο του 490 π.Χ. έτρεξε από το πεδίο της μάχης στον Μαραθώνα, έως την Αθήνα για να ανακοινώσει την νίκη κατά των Περσών στη μάχη που διεξήχθη εκεί . Πρόλαβε όπως γράφεται να φωνάξει “Νενικήκαμεν” και στη συνέχεια εξαντλημένος έπεσε νεκρός. Έτσι ένα τοπικό πολεμικό γεγονός έδωσε το έναυσμα για μια παγκόσμια αθλητική γιορτή όπου ο στόχος δεν είναι η νίκη αλλά η απλή συμμετοχή.

Σε όλες τις εκφάνσεις του ο μαραθώνιος αναδεικνύει την αξία της Πειθαρχίας, της Υπομονής, της
Επιμονής, της Αντοχής, της Θέλησης και όλων εκείνων των αρετών και αξιών που πρέπει να καλλιεργεί
κάθε άνθρωπος στην εποχή μας. Ο αγώνας μάς καλεί να υπερβούμε τα όρια της σωματικής και ψυχικής μας
αντοχής και μας οδηγεί σε μία διαδικασία αυτογνωσίας  και συνειδητής αυτοβελτίωσης.