Εορτασμός 50ής Επετείου της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου το σχολείο μας τίμησε με μια ιδιαίτερη γιορτή την 50ή επέτειο από την εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Το Πολυτεχνείο συμβολίζει, όχι μόνο τον ηρωικό αγώνα αλλά και την ενότητα όλων των δημοκρατών. Αποτελεί την κορυφαία εκδήλωση της εφτάχρονης αντιδικτατορικής πάλης και μια από τις πιο σπουδαίες στιγμές των αγώνων του λαού μας και της νεολαίας ειδικότερα, για την ελευθερία.

Τα ιδανικά της ελευθερίας, της ανεξαρτησίας, της ειρήνης, της αγάπης για τη ζωή και τον άνθρωπο, παραμένουν ζωντανά και θα παραμένουν επίκαιρα και αναλλοίωτα, όσα χρόνια και αν περάσουν από εκείνη την εξέγερση.

Ευχαριστούμε τα παιδιά της Α΄ και Β’ τάξης του σχολείου μας  που με την πρωτοτυπία τους, το ταλέντο τους και τη δημιουργικότητά τους μας συγκίνησαν. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στους εκπαιδευτικούς Δ. Κωνσταντινίδη και Δ. Ντόβα για την εμπνευσμένη καθοδήγησή τους.