Διδακτικές Επισκέψεις για τους μαθητές/τριες της Α’ και της Β’ Τάξης

Την Πέμπτη 6/4/2023, οι μαθητές/τριες της Α’  τάξης είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν σε διαφορετικές ομάδες στην Αρχαία και στη Ρωμαϊκή Αγορά, στο σπήλαιο του Πανός, στην Πνίκα και στο ναό του Αγίου Δημητρίου Λουμπαρδιάρη συμμετέχοντας σε πρόγραμμα του Μουσείου Ηρακλειδών. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν από τις υπεύθυνες του μουσείου και απόλαυσαν την όμορφη βόλτα.

Την ίδια μέρα τα παιδιά της Β΄ τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Σχολικής Ζωής στην Πλάκα. Στο διατηρητέο  κτίριο του Μουσείου οι μαθητές/τριες είχαν μια διαφορετική εμπειρία: κατά τη διάρκεια της ξενάγησης,  έμαθαν πολλά όχι μόνο  για την ιστορία της ελληνικής εκπαίδευσης και των σχολικών βιβλίων αλλά άκουσαν  και την ιστορία της ομορφότερης ίσως περιοχής της Αθήνας, της Πλάκας και της οδού Τριπόδων, του αρχαιότερου δρόμου της αρχαίας Αθήνας.