Διαδικτυακή Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Η εκπαιδευτική πλατφόρμα  R.E.A.L. Science  προσκαλεί  όλους τους μαθητές και μαθήτριες  καθώς και τους αντίστοιχους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς στο 3ο Μαθητικό συνέδριο – R.E.A.L. Compass το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 30 και 31 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Σκοπός της διημερίδας είναι :

Η ενημέρωση των μαθητών/τριών από έμπειρους και νέους, ενεργούς επιστήμονες ερευνητές και επαγγελματίες,  όλων των γνωστικών πεδίων, οι οποίοι θα τους μιλήσουν , για τις σπουδές, το επάγγελμα και την προσωπική ακαδημαϊκή ή/και επαγγελματική εμπειρία τους.

Επιπλέον, υπάρχει ειδική συνεδρία αποκλειστικά αφιερωμένη  στο μηχανογραφικό, με στόχο  να ενημερωθούν οι μαθητές/τριες  για τις σχολές και τα πεδία που υπάρχουν, για την  συμπλήρωση του, καθώς και για τις νέες σχολές (πρώην Τ.Ε.Ι) και τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχουν.

REAL_Compass Ανακοίνωση- 2024