Προσκύνημα στα Καλάβρυτα (2018-19)

Με τη συμμετοχή 119 μαθητών της Α΄ και  Β΄ τάξης  και 6 συνοδών καθηγητών,  πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του Λυκείου στα Καλάβρυτα στις 19/10/2018.

/>Μετά από μια σύντομη επίσκεψη στην ιστορική Μονή της Αγίας Λαύρας, οι μαθητές επισκέφτηκαν τον Τόπο της Θυσίας,  ενημερώθηκαν για το ιστορικό γεγονός της εκτέλεσης των Καλαβρυτινών από το γερμανικό στρατό κατοχής το Δεκέμβριο του 1943 και κατέθεσαν στεφάνι  στη μνήμη των νεκρών.  Στη συνέχεια μετέβησαν στο Μουσείο Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος  όπου μέσα από μια έκθεση σημαντικών ιστορικών κειμηλίων απέκτησαν μια πληρέστερη εικόνα των τραγικών γεγονότων της 13ης  Δεκεμβρίου 1943.

Κατά τη διάρκεια της σύντομης παραμονής τους στα Καλάβρυτα   οι μαθητές  φωτογράφισαν και βιντεοσκόπησαν  υλικό από τους  χώρους  που περιηγήθηκαν και παρουσίασαν το υλικό αυτό, μαζί με τις  σκέψεις  και τους προβληματισμούς τους, στη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου ενώπιον  των συμμαθητών, καθηγητών και γονέων.