Τριήμερη Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Β’ Τάξης στον Βόλο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης πραγματοποίησαν τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στον Βόλο το χρονικό διάστημα 1/3/23 έως 3/3/2023.

Κατά τη διάρκεια του τριημέρου επισκέφτηκαν:

• το Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών
  • το Παλαιό Εργοστάσιο Πλινθοκεραμοποιίας Ν & Σ Τσαλαπάτα στον Βόλο
  • το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου
  • το Δημοτικό Μουσείο και τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Μηλεών στο Πήλιο

Πραγματοποιήθηκε  γύρος του Πηλίου και περίπατος στην πόλη και το λιμάνι του Βόλου. Ήταν η πρώτη πολυήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε για τους μαθητές/τριες της Β’ τάξης οι οποίοι/ες είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν την κοινωνικότητά τους, να ψυχαγωγηθούν, να εκτονωθούν και να ξεκουραστούν πνευματικά.

Η  εκδρομή πέτυχε τον εκπαιδευτικό της στόχο αφού τα παιδιά επέστρεψαν στη βάση τους με πλούτο σε εικόνες, γνώσεις και εμπειρίες που θα θυμούνται  στην ενήλικη ζωή τους.

Διοργανωτές – Συνοδοί Καθηγητές: Χρήστος Μινόπουλος, Κυριακή Μέντη, Απόστολος Μπρέντας, Μαρία Παπαχρήστου, Εμμανουήλ Φανουράκης.