Πενθήμερη Εκδρομή Γ΄ Τάξης

Οι μαθητές της Γ’ τάξης πραγματοποίησαν την πενθήμερη εκδρομή τους από 28/11 έως 02/12/2022.

Είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την Πάργα, χωριά της Πίνδου, τα Ιωάννινα, το Μέτσοβο και τα Μετέωρα.  Μέσα από τις διαδρομές οι μαθητές απόλαυσαν τα χρώματα της φύσης το φθινόπωρο και την εναλλαγή καταπληκτικών τοπίων.  Στη συνέχεια κατευθύνθηκαν στα Τρίκαλα όπου πέρασαν στιγμές ξενοιασιάς στο Μύλο των Ξωτικών.  Την τελευταία μέρα πέρασαν χρόνο στην Ελάτη και το Περτούλι.  Εκεί έπαιξαν χιονοπόλεμο και έκαναν τοξοβολία και ιππασία.

Αξίζει να γίνει ιδιαίτερη αναφορά στην επίσκεψη που έκαναν οι μαθητές σε διάφορες Σχολές του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων όπου έτυχαν εξαιρετικά θερμής υποδοχής και αναλυτικής πληροφόρησης.

Η  εκδρομή πέτυχε τον εκπαιδευτικό της στόχο αφού οι μαθητές επέστρεψαν στη βάση τους με πλούτο σε εικόνες, γνώσεις και εμπειρίες που θα θυμούνται  στην ενήλικη ζωή τους.

Διοργανωτές – Συνοδοί Καθηγητές: Χαράλαμπος Μουσαδάκος, Ζωή Κακαβά, Κυριακή Μέντη, Απόστολος Μπρέντας.