Παιδεία για έναν κόσμο χωρίς κάπνισμα

Την Πέμπτη 31/3/2016 ομάδα από μαθητές και μαθήτριες της Α! Τάξης παρακολούθησαν στα πλαίσια του ευρωπαϊκού αντικαπνιστικού προγράμματος HEART II “η αλήθεια για το κάπνισμα” ,  ενημερωτική ομιλία για τις επιπτώσεις του καπνίσματος στους εφήβους.

Για το σκοπό αυτό επισκεφθήκαμε νεοκλασικό της Πλάκας όπου η κ. Βασιλική Ευαγγελοπούλου, ιατρός πνευμονολόγος εντατικολόγος μας έκανε μια ολοκληρωμένη  παρουσίαση σχετικά με την επιδημία . όπως χαρακτηρίζεται πλέον, του καπνίσματος.  Η  συζήτηση που τροφοδοτήθηκε από τους μαθητές μας με ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και απόψεις, αποκάλυψε την αναγκαιότητα συστηματικής ενημέρωσης της σχολικής κοινότητας για  ζητήματα που αφορούν το κάπνισμα το αλκοόλ αλλά και άλλες εξαρτησιογόνες ουσίες.